Bonn İklim Görüşmeleri 2013

Mayıs 14, 2013  |   Blog   |     |   0 Comment

29 Nisan -3 Mayıs tarihleri arasında Bonn’da düzenlenen iklim görüşmeleri son turunda da BM İklim Değişikliği Sekreteri Christiana Figueres diplomatlara 400 ppm uyarısında bulundu. İklim değişikliği ile mücadelenin acil durum seviyesine geldiğini söyleyen Figueres toplantıda yaptığı konuşmada atmosferdeki karbondioksit yoğunluğunun 400ppm seviyesine yaklaşarak insanlık tarihinin en yüksek noktasına ulaştığına ve toplantıya katılan diplomatların daha fazla ve hızlı davranmaları gerektiğine vurgu yaptı.

Geçen yılın aralık ayında Katar’ın başkenti Doha’da 18. kez düzenlenen toplantılarda neredeyse hiçbir ilerleme sağlanamamış iken görüşmelere bu yılın sonunda Polonya’da gerçekleşecek toplantıda devam edilecek. Görüşmelerde 2015 yılında, 2020 yılında devreye girecek hedeflerde mutabakat sağlanması hedefleniyor.

Görüşmeler sırasındaki bir oturumda ABD, Kyoto Protokolü gibi ortak bir hedefe yönelik merkezi bir sistem yerine tüm ülkelerin kendi koşullarına göre hedeflerini belirleyebilecekleri yeni bir yaklaşım ile daha çok ülkenin çaba harcamaya yönelik gayret gösterecekleri savunduğu teklifini kamuoyuna duyurdu. Pazarlık edilen 2012 sonrası iklim politikalarının mevcut sistem üzerinden bugüne kadar fazla ilerleme kaydedemediği gözönüne alındığında planın konuya farklı bir bakış açısı getirerek ülkeleri çaba harcamaya iteceği görüşü tartışmalara açılmış oldu.

Detaylı bilgi için

You must be logged in to post a comment.