COP19 İklim Görüşmeleri Varşova’da devam ediyor

Kasım 18, 2013  |   Blog,Haberler   |     |   0 Comment

 

2015’de kabul edilmesi ve 2020’de yürürlüğe girmesi gereken yeni protokolün yol haritasını oluşturmak için 190 ülke delegeleri Polonya’nın Başkenti Varşova’da bir araya geldi. Görüşmeler ağır bürokrasi dili ile birçok paralel oturumda devam ederken ülkeler geçmiş yıllardaki pozisyonlarını korumanın dışında çok fazla bir katkı sağlayamadığı görülüyor.

Görüşmeler sırasında Japonya ve Avusturalya hükümetlerinin daha önce taahhüt ettikleri azaltım hedeflerini düşürmesi büyük hayal kırıklığı yarattı.

Son birkaç ay içinde yayınlanan IPCC, Dünya Meteoroloji Örgütü saygın uluslar arası kuruluşların raporları ile iklim değişikliği ile ilgili gerçekliğin bilimsel verilerle desteklenmesi inkar edilemez olmasına karşılık müzakerelerin etkinliğini ve önemini yitiriyor algısı yaygınlaşmaya başladı.

Müzakerelerin amacından sapmış olabileceği algısını kuvvetlendiren diğer bir gelişme  ise Varşova’da düzenlenen iklim müzakeresi sponsorlarının sera gazı salımına en çok neden olan sektörlerden olması (akaryakıt, çelik, otomobil üreticileri gibi).

İklim görüşmelerini takip etmek için

REC Türkiye güncelerini takip etmek için

You must be logged in to post a comment.