Türkiye Sera Gazı Emisyonları

Nisan 29, 2013  |   Blog   |     |   0 Comment

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Türkiye’nin 2011 yılı sera gazı envanterini açıkladı. 2011 yılı sera gazı emisyonları % 5 artışla 422,4 milyon ton CO2 eşdeğeri olarak tahmin edildi. 1990 yılına göre artış ise % 124 olarak gerçekleşti ki bu yıllık ortalama % 4’e yakın bir artış anlamına geliyor. Envanterde en büyük pay yine % 71 ile enerji sektörüne ait. Enerji sektörünü % 13 ile sanayi izliyor, 3. sırada % 9’a yakın bir oran ile atıklar ve son olarak da %7 ile tarım sektörü takip ediyor.

Sera gazı emisyonları bazında incelendiğinde ise % 82 ile CO2 en büyük paya sahip, CO2’ye göre 21 kat (son kaynaklara göre 25 kat) etkisi olan CH4 %14 ile ikinci sırada geliyor. N2O ve F gazları ise kalan miktarı oluşturuyor. En dikkat çekici gelişme ise kişi başı sera gazı emisyonlarının 3,42ton/kişi iken 2011 yılında 5,7 ton/kişi’ye çıkmış olması.

2010 yılına göre yaklaşık 20 milyon ton artışın en önemli sebebi ise 16,2 milyon ton Co2 eşdeğeri ile enerji sektörü olarak görülmektedir.

Bilim insanlarının yıllardır sera gazı emisyonlarını hızla düşürmezsek dünyanın 2 derecenin üzerinde bir ısı artışına mağruz kalacağı ve bunun geri dönüşü imkansız sonuçlara neden olacağı yıllardır anlatılıyor. Ancak Türkiye, geç taraf olduğu Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sözleşmesi ve Kyoto Protokolünde herhangi bir taahhüt vermemek için sıkı pazarlık politikasına devam ediyor. Bunun için en büyük argümanları ise bizzat İklim Değişikliği Şubesi çalışanlarından bile duymuş olduğumuz en çok kirleten Çin ve ABD birşey yapmazken biz niye yapalım.  Son yayımlanan raporlarda Çin’in iklim değişikliği ile mücadelede hızla liderlik konumuna yükseliyor olması ile artık biz de hedef açıklama yönündeki en büyük engelimizi aşmış bulunacağız.

TUİK İstatistikleri için

You must be logged in to post a comment.